Taşıma Yemek Hizmetleri


Kurumsal  müşterilerimizin  kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği  ve   kumanya gibi her türlü yemek  ihtiyacı  merkez mutfağımızda  gıda güvenliği kuralları çerçevesinde  ve   kontrollerimiz altında hazırlanan  yemek çeşitlerimiz ile giderilir.

 

Mutfağımızda özenle ve hijyenik şartlarda hazırlanan yemeklerimiz ,  soğuk ve sıcak ısı zincirini korumak adına  özel olarak yaptırdığımız  soğutmalı bölümlere sahip araçlarımızda  uygun  bölümlere yerleştirilir ve  servis noktalarına taşınır.

 

Müşterilerimizin  yemek salonlarında  ARF kalitesini yansıtmak adına  sunumumuzu en güzel   şekilde  yapabileceğimiz  görsel  çalışmalar yapılır.

 

Merkez mutfağımızda hazırladığımız yemeklerden, kullandığımız  su’ dan , satın aldığımız hammaddelerden, personel  el ve ekipman yüzeyinden  örnekleme yolu ile alınan numunelerin  mikrobiyal yükü, mutfağımız bünyesinde bulunan mikrobiyoloji  laboratuvarında  yaptığımız analizler ile  takip edilerek  hijyen konusunda  üst  standartlarda  çalışma sağlanır.

 

Personellerimize sürekli verdiğimiz  eğitimler ile  kalite ve hijyen bilinci yüksek tutularak  hizmetimizdeki standartlarımızın  sürekli olması sağlanır.